İSİKLAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İSİKLAR

SINDIRGI İSİKLAR KOYU

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

IŞIKLAR KÖYÜ TANITIM 1

YazarMesaj
Admin
Admin

IŞIKLAR KÖYÜ TANITIM 1 Empty
MesajKonu: IŞIKLAR KÖYÜ TANITIM 1   IŞIKLAR KÖYÜ TANITIM 1 Icon_minitimeÇarş. Ekim 21, 2009 8:58 pm

Arrow IŞIKLAR KÖYÜ Balıkesir ili Sındırgı ilçesine bağlı Türkmen köyüdür.
Türkmen müslümanların müslüman olduktan sonra Oğuzlara verdikleri isimdir.
Köyümüzün tarihi üzerine bir hayli araştırma yapan Halit Hocaya göre Köyün kuruluş tarihi 10 Temmuz 1073'dür. Hıdırellez ilk 6 Mayıs 1066' da Siirt Kurtalan'da kutlanmıştır. Yeni nesille eski nesilin, Orda bulunan Türklerle yeni gelen Türklerin buluşmasıdır.
Köyümüzün mezarlığındaki türbede köydeki 3 tepeyede adları verilmiş 3 dede mezarı bulunmaktadır. Köyün Türbesinin içersinde bulunan 3 dede mezarından Türbe girişindeki birinci mezar Danişment Hakan Vekili Dorasan (Dormen Hasan) Beyindir. Ortadaki mezar Danişment Ahmet Gazi Hanındır. Üçüncü yatan ise Feyzi (Firuz) Beydir.

Mezarlıkta bulunan mermer mezar taşlarından birinin üzerindeki yazı günümüze çevrildiğinde 1.Ah minel mevt 2.Merhum ve mağrur 3.Bölükbaşı oğlu 4.Hacı Mehmet ruhuna 5.Fatiha 1768 dir.
Bölükbaşılık Osmanlılarda büyük bir unvan olup, araştırmalarda köyde Bölükbaşı sülalesini bilenin olmadığı anlaşılmıştır.
Köyün minaresindeki kitabesinden 1888 yılında caminin tamiratının yapıldığı anlaşılmaktadır. Eski Camii Necati Işık Başkanlığında yeniden yapılarak 2003 yılında kubbeli olarak bitirilmiştir.

Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığı forsunda ifade edilen ortadaki güneş Türkiye Cumhuriyetini ve çevresinde halka oluşturan 16 yıldız tarihte kurulmuş olan Türk devletlerini ve bu birliği sembolize etmektedir. Elbette Türklerin kurduğu devlet sayısı 16 değildir. Türkler tarih boyunca irili ufaklı yüzü aşkın devlet kurmuşlardır. Türklerin ilk kurdukları imparatorluk Hun İmparatorluğudur. Köyün kökünün Hunlardan geldiği düşünülmüktedir
Danişmendoğulları devletlerini kaybettikten sonra Bizans sınırında uç beyi olmuşlardı. Karası oğulları, Danişmendoğulları hanedanındandır. Karası Bey Balıkesir ve Bergama fatihidir. Balıkesir devletin merkezi olmuştur.

Hun İmparatoru Mete nin Oğuz Kağan destanında adı geçen Oğuz Kaan Olduğu söylenir. Oğuzlar 24 boya her boyda oymaklara ayrılmıştı.

METE (Oğuz) Hanın birinci karısından Gün Han, Ay Han, Yıldız Han ve ikinci Karısından Gök Han, Dağ Han, Deniz Han çocukları olduğu, bu çocuklarının da her birinin 4 oğlu olduğundan neticede Oğuz kavmi 24 boydan meydana gelmiştir.

METE HAN
(Oğuz Han)
(BOZOKLAR) (ÜÇOKLAR)

Gün Hanın Oğulları Gök Hanın Oğulları
1.Kayı 2.Bayat 1.Bayındır 2.Becene
3.Alkaevli 4.Karaevli 3.Cavuldur4.Çepni

Ay Hanın Oğulları Dağ Hanın Oğulları
1.Yazır 2. Döger 1.Salur 2.Eymür
3.Dodurga 4.Yaparlı 3.Alayuntlu 4.Üregir

Yıldız Hanın Oğulları Deniz Hanın Oğulları
1.Avşar 2.Kızık 1.İgdir 2.Bügdüz
3.Beğdili 4.Karkın 3.Yıva 4.Kınık

Işıklar köyü insanlarının köydeki ana sülale olan Ayanlar sülalesinden dolayı Mete Han ın birinci karısının ikinci oğlu Ay Hanın boyundan olduğu iddia edilmektedir.(Ayhan = Ayan)

Işıklar Köyündeki ana sülaleler:
1-AYANLAR 2-ÜSSİNLER 3-AMATLAR 4-KARAPAŞALAR 5-ÇETMİLER
Alt sülalelerden bazıları:
1.ALDAYLAR 2.AMADALAR 3.ALİOSMANLAR 4.AVUKATLAR 5.AKHASANLAR 6.ABDULAKLAR 7.BEKİRLER 8.BEDELLER 9.BACAKLAR 10.BOZZİLER 11.BOKÇULAR 12.CEMALLETTİNLER 13.ÇOLAKLAR 14.ÇEKMEZLER 15.ÇOMUKLAR 16.ÇÜMENEFERLER 17.CAMALLAR 18.DOMATALAR 19.DEMİRÇAVUŞLAR 20.BEKİRÇAVUŞLAR 21.DEDELER 22.DEMİRCİLER 23.EŞEMENLER 24.EŞREFLER 25.EŞŞEKÇİLER 26.IRZALAR 27.GORDONLAR 28.GÖDELLER 29.HACINCILAR 30.HAMURAŞÇILAR 31.HAMZALAR 32.HATÇAKARILAR 33.HACELLALAR 34.HOCALAR 35.HAMİTLER 36.HAMZACILAR 37.KUŞÇULAR 38.HALBİRAMÇAVUŞLAR 39.KORCULAR 40.KÜRENCİLER 41.KAVURMACILAR 42.KARŞIKLAR 43.KERENECİLER 44.KARADALLAR 45.KARAHASANLAR 46.KIZILBEKİRLER 47.KANTİNLER 48.KARADAĞLILAR 49.KIRCALIR 50.KARAVELİLER 51.KARAKÜLAHKLAR 52.KELSABRİLER 53.SEPETÇİLER 54.SAADETTİNLER 55.ŞİPPİRLER 56.ŞAVKULAR 57.ŞILAKLAR 58.ŞAKİRLER 59.ŞAVKLULAR 60.ŞAKLAR 61.MOLLALAR 62.NALBANTLAR 63.NAZLILAR 64.MUŞGALILAR 65.OSMANLAR 66.OSMANÇAVUŞLAR 67.PAŞALAR 68.POŞNAKLAR 69.RAMİZLER 70.TOPALLAR 71.ÜMMETLER 72.YORTÇULAR 73.YETİMÜSSİNLER 74. ZELECİLER 75.ZENALLAR 76.KARAMEHMETLER 77.SERTLER 78.KARAÜSSİNLER 79.KOCAVELİLER dir.- Özkan ışık

KURTULUŞ YILLARINDA IŞIKLAR KÖYÜ

Yunan saldırmadan buralara çekirge saldırdı bunu benden başka bilen gören yok diyen Mayram Ağa o günlerle ilgili şunları anlatıyordu. “ Yunan askeri bizim köyde zalimlik yapmadı. Caminin içine yerleştiler, Karargah kurdular. Beni de evlere para istemeye gönderiyorlardı. yukarıda bulunan yunan askeri aşağıdaki askere köy ekmeklerini tekerlek gibi yuvarlayarak gönderirdi.Yunan askeri tavukları kesmez boğazlarını sıkarak boğarak öldürürdü. Kan akıtmazlardı.” ayrıca Ağalığı içinde “Ağalık vermekle, efelik ise vurmakla olur.” Derdi.
Bizim köy çevresinde çete savaşı denilen çatışmalarda olmuştur. Kapanca çatışmasında köyümüzden Karadağlı Ali Şehit olmuş ve Çekmezoğlu da yaralanmıştır. Bu civarda çete olarak adlandırılan birliklere Demirci Kaymakamı İbrahim Etem AKINCI komuta ediyordu. İbrahim Etem AKINCI hukukçudur. Sındırgının Çorum nahiyesinde nahiye müdürlüğü yapmıştır. Cumhuriyet döneminde vali olarak görev yapmış olup kabri Sındırgı’dadır.
İbrahim Etem AKINCI’nın “ Demirci Akıncıları” kitabı bu civardaki kurtuluş yıllarını anlatan en güzel eserlerden birisidir.

AKPINAR (CAN EMİNEM) TÜRKÜSÜ

Işıklar Köyüne ait bir türküdür. Türküde adı geçen Mehmet çok yakışıklı bir gençtir. Köyde Can Emine yi sevmektedir. Mehmet in askerliği gelince asker ocağına gitmiştir. Günler geçtikçe Can Emine nin hasretine dayanamaz olur. Köyünde bıraktığı sevgilisi Can Emine ye başkası sahip olursa düşüncesi kafasına takılır ve askeriyeden firar ederek Işıklar Köyüne gelir. Jandarma bütün aramalarına rağmen Mehmet’i yakalayamamıştır. Bunun üzerine jandarma Mehmet in yakın arkadaşı Hamidi alarak sıkıştırır. Hamit te Mehmet in kaldığı yerleri söyler. Beraber aramaya çıkarlar. Mehmet bir arpa tarlasının içinde bulunan çakalın (Taş yığını) dibinde uyurken bulurlar. Jandarma etrafını sarar ve ateş açar. Vurulan Mehmet ayağa kalkarak Can Emine m diye bağırır ve düşüp can verir. Cesedini jandarma bir atın üzerine koyup köye getirir. Köyün içinde cesedi gezdirilip, dolaştırıldıktan sonra Caminin olduğu yerde bulunan Cammarın(Çeşme) önüne atıp, çekip giderler. Bu olay köylüyü çok sarsar ve bir türkü olarak yayılır, dilden dile aktarılarak günümüze gelir.

AKPINAR (CAN EMİNEM) TÜRKÜSÜ
Ö
AKPINAR YAPISINA
GÜN DOĞMUŞ KAPISINA
EMİNEM ÇİÇEK YOLLAMIŞ
UYANDIM KOKUSUNA
Z
EMİNEM GÜZELİM
ÇİÇEK GELDİ YAKINDAN
YAPRAKLARI HABER VERİR
BURCU BURCU KOKUNDAN
K
AKPINARA VARAYDIM
EMİNEMİ GÖREYDİM
EMİNEMİN YOLLARINA
CANLAR VERİP ÖLEYDİM.
A
EMİNEM GÜZELİM
TALA BAKIR ASILMAZ
NAZLIDA YARA SARMAYINCA
DELİDE GÖNÜL YASILMAZ
N
ARPANIN DİZİNİ
HAMİT BULDU İZİMİ
A BÜYÜK DEVLET BABA
NASIL VERDİN İZİNİ
I
EMİNEM GÜZELİM
YOLA GİDELİM YOLA
KARDAN BEYAZ KOLLARINI
DOLA BOYNUMA DOLA
Ş
HAMİT BENİ ÜNLÜYOR
KOLUM ÇOLAK DEMİYOR
VURMAYIN JANDARMALAR
CAN EMİNEM KALIYOR
I
GÜZELİM EMİNEM
FINDIK FISTIK YERMİSİN
MAHKEMEYE VARINCA
KENDİM KAÇTIM DERMİSİN
K
AKPINAR YOLU ENİŞTİR
MEHMET URBİ DEĞİŞTİR
MEHMET CANLAR VERİRKEN
CAN EMİNEM DEMİŞTİR

EMİNEM GÜZELİM
NE DEDİMDE DARILDIN
GECELERİN YARISINDA
GELDİN GELDİN SARILDIN

Akpınar türküsünü dinlemek için tıklayınız...
Arrow http://www.zeybekoloji.com/viewtopic.php?f=51&t=1801
Arrow http://www.zeybekoloji.com/viewtopic.php?f=51&t=1805
https://isiklar.hareketforum.net

IŞIKLAR KÖYÜ TANITIM 1
1 sayfadaki 1 sayfası